wtorek, 1 września 2015

Kontroluj swoje hormony!



Jesteś na diecie, regularnie ćwiczysz i nic? A wręcz przeciwnie- czujesz się jak bańka i tyjesz?  Warto sprawdzić swoje hormony, bo coraz więcej kobiet ma z nimi problemy!

 

Hormony żeńskie sprawiają, że czujesz się i wyglądasz kobieco. Każdy z nich ma swoje zadania. Niektóre z nich odpowiadają m.in za wzrost, przemianę cukrów i tłuszczów, emocje i dojrzewanie. 



Zależy  od nich kondycja całego organizmu, ponieważ mają wpływa na wszystkie układy człowieka. 


Oczywiście nie będę się bawić w jakieś szczegółowe opisywanie/ spisywanie definicji i do czego służą hormony- bo nie jestem przecież lekarzem. Jednak chcę Was m.in uczulić na wizyty u specjalistycznych lekarzy i regularne badania, jeżeli dostrzegniesz pewne zmiany w swoim organiźmie, wyglądzie i samopoczuciu.

Zaburzenia hormonalne

 
 Skąd się biorą?

 
O tym wszystkim decyduje przysadka mózgowa, która decyduje ile i jakiego hormonu potrzebuje nasz organizm.


Objawy:

Zmiana wagi w krótkim czasie

Gdy nasza waga ciągle się zmienia, bez powodu tyjemy albo chudniemy jest możliwe, że masz problemy z hormonami tarczycy.Mają one wpływ na wzrost i rozwój ustroju oraz na metabolizm. 


 Tycie nawet na diecie – powód niedoczynność tarczycy. Czasami gruczoł ten wytwarza mniej hormonów, niż powinien. Niedoczynność wtedy może się objawiać ( nie musi) przyrostem masy ciała (wskutek spowolnienia przemiany materii).


 Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą skarżyć się na stałe uczucie chłodu, senność, suchość i szorstkość skóry. Zmiany dotykają również włosów, które stają się suche i łamliwe. Oprócz tego może wystąpić kruchość paznokci, obfite i bolesne miesiączki.


Utrata kilogramów – powód nadczynność tarczycy. Chory z nadczynnością tarczycy to jakby 

przeciwieństwo chorego z niedoczynnością: szczupły i nadal tracący wagę. Gdy gruczoł wydziela dużo hormonów, przemiana materii wzrasta. Chociaż dużo jemy, tracimy na wadze. Cierpiący na tę przypadłość stale odczuwa gorąco, ma podwyższoną temperaturę ciała, skarży się na biegunki, nerwowość,drżenie rąk, kołatanie serca. 

Nadmierne owłosienie
Owłosienie u kobiet kojarzone bywa zwykle z podwyższonym poziomem hormonów typowo męskich. Występuje także trądzik, przetłuszczanie się i wypadanie włosów, obniżenie tonu głosu. Chorobie tej towarzyszy otyłość, nadciśnienie tętnicze, rozstępy w skórze. Kobieta może mieć problemy z zajściem w ciążę.


 Wzmożone pragnienie- Zbadaj poziom insuliny. Jeśli insuliny jest za mało lub organizm jest oporny na ten hormon, glukoza nie może dotrzeć do komórek i pozostaje we krwi.


Kołatanie serca - zbadaj poziom adrenaliny

Dla funkcjonowania układu hormonalnego szczególne znaczenie mają:


-Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3- znajdują się w produktach pochodzenia morskiego: rybach, owocach morza i glonach


 

-Witaminy antyoksydacyjne – występują w świecie roślinnym, najwięcej w żurawinie, natce pietruszki, papryce, pomidorach, borówkach, porzeczkach, kiwi, pomarańczach itp.



-Witaminy z grupy B, głównie B6 i kwas foliowy – spożyć je można wraz z zielonymi warzywami liściastymi, produktami zbożowymi pełnoziarnistymi i kiełkami zbóż.

Badania profilaktyczne 


Każdy z nas powinien pamiętać o badaniach profilaktycznych przeznaczonych dla swojej grupy wiekowej. Dzięki nim można bowiem często wykryć niedającą jeszcze żadnych objawów chorobę, co daje możliwość skutecznego jej leczenia. Robi się je po to, abyśmy potem nie byli zaskoczeni naszymi wynikami oraz aby uniknąć długotrwałego leczenia. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje prawie żadnych niepokojących oznak.

Większość z nas niestety korzysta z konsultacji lekarskiej dopiero , kiedy poczuje się źle lub kiedy zaczyna coś boleć. Nie jest to dobra postawa, bo często taka wizyta jest już zbyt późno i pacjenci trafiają do lekarza  w zaawansowanym stadium choroby. Dzięki regularnym , profilaktycznym, standardowym badaniom  można bowiem często wykryć niedającą jeszcze żadnych objawów chorobę, co daje możliwość skutecznego jej leczenia.


Jakie badania powinniśmy wykonywać?


Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, powinni pamiętać o powtarzanej co roku morfologii krwi oraz innych podstawowych badaniach laboratoryjnych, do których zalicza się OB, poziom glukozy, elektrolitów, mocznika i kreatyniny.


Badania tylko dla kobiet:


·    Samobadanie piersi - każda kobieta po 20 roku życia powinna raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu (najlepiej kilka dni po miesiączce), dokładnie badać swoje piersi.
·    Coroczne ogólne badanie ginekologiczne
·    Cytologia - jest to badanie przesiewowe umożliwiające wczesne rozpoznanie raka szyjki macicy.
·    Mammografia - wykonanie mammografii zlecane jest raz na 2 lata po 49 roku życia

Jak często się badać profilaktycznie?


W zasadzie ciągle słyszymy o tym, aby przynajmniej co pół roku poddawać się kontroli stomatologicznej. A jak jest w wypadku diagnostyki ogólnej?
Z wynikami należy obowiązkowo zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalisty.
Nie próbujmy też na własną rękę odczytywać wyników. Choć nie jest to może specjalnie skomplikowane, ale ich interpretację pozostawmy lekarzowi.



Po ukończeniu 18. roku życia, niezależnie od wieku, powinniśmy raz w roku:

- mierzyć ciśnienie tętnicze krwi.. Dzięki niemu możemy wykryć nadciśnienie, które prowadzi do groźnych zaburzeń układu krwionośnego, osłabienia serca, niewydolności nerek.
- wykonać morfologię krwi z rozmazem i OB.
- zrobić badanie ogólne moczu.
- prześwietlić klatkę piersiową, dotyczy to szczególnie osób palących. Zdjęcia wykonuje się na stojąco, po nabraniu powietrza do płuc, nie oddychając. Rentgen klatki piersiowej umożliwia rozpoznanie zapalenia płuc, guza w płucach, gruźlicy.
- okresowe badania ginekologiczne, w tym cytologię szyjki macicy (umożliwia wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny) każda kobieta powinna wykonywać również raz w roku lub np. przy zmianie środka antykoncepcyjnego.

Co więcej, osobiście polecam niebyt przyjemne wizyty u stomatologa co najmniej raz na pół roku. Częściej gdy masz próchnicę, lub gdy jesteś w ciąży. Lepiej chodzić częściej niż żebyś potem musiała odwiedzać gabinety co tydzień.  Nie oszukujmy się, nie jest to zbyt przyjemne spotkanie i jak nazbiera się ich więcej, odczujesz to także w portfelu ;)



 

A teraz nieco zmiana tematu. Podczas gdy czujemy się jak wcześniej wspomniana " bańka", co robić żeby poczuć się lekko jak ptaszek? Czyli:

Jak przyspieszyć metabolizm?

Często można się spotkać z twierdzeniem, że ktoś ma „wolny” lub „szybki” metabolizm. Oczywiście osoby z szybkim metabolizmem cieszą się z faktu, że mogą spożywać ogromne ilości jedzenia, a mimo to posiadają szczupła sylwetkę. Natomiast z drugiej strony słyszymy narzekania i rozpacz osób, obwiniających o swoją nadwagę nienormalnie wolną przemianę materii – i jest to główny powód przyrastającej masy ciała.


Kiedy następuje spowolnienie metabolizmu?


Nie ma jednoznacznie określonego wieku, od którego przemiana materii zaczyna się obniżać, ale można oszacować, że pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Jest to jednak zależne od wielu czynników i można ten proces opóźnić bądź przyśpieszyć.


Co spowalnia metabolizm?


Głównie głodówki, duże odstępy pomiędzy posiłkami, np. jedzenie tylko dwa razy dziennie, nie jedzenie śniadania w krótkim czasie od przebudzenia, brak aktywności fizycznej.

 

Co przyspiesza metabolizm?

Pamiętaj o śniadaniu
Jeśli nawet wydaje ci się, że rano nie jesteś głodna, zmuś się do jedzenia, a po pewnym czasie zaczniesz czuć taką potrzebę. Co więcej, w dalszej części dnia będziesz jadła mniej. Spożycie śniadania, i to nie później niż w ciągu godziny od wstania z łóżka, przyspiesza metabolizm.


Ten pierwszy posiłek powinien być  pożywny.Skomponuj pełnowartościowy posiłek z różnych składników: węglowodanów, błonnika, białka, np. kanapki z chudą wędliną i warzywami lub muesli z naturalnym jogurtem i owocami.


Ćwiczenia aerobowe – dzięki nim przyśpieszysz swój metabolizm, ale tylko podczas treningu i ewentualnie niedługo po jego skończeniu. Tego typu ćwiczenia możesz jednak wykonywać niemal codziennie, jeśli tylko masz taką ochotę. Żeby wydłużyć czas w jakim twój metabolizm jest podkręcony po skończeniu ćwiczeń, stosuj trening interwałowy.

 
Sen – jeśli nie będziesz się wystarczająco długo wysypiała, Twój metabolizm będzie działał wolniej w ciągu całego dnia. 7-8 godzin snu jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania.

 
 Częste, regularne posiłki –Jedzenie mniej a częściej jest małą i nietrudną do wprowadzenia zmianą, która uchroni Cię przed wspomnianym wcześniej zjawiskiem i przy okazji przyśpieszy metabolizm. Podsumowując, jedząc często i regularnie dajesz znak swojemu organizmowi, że może być spokojny o to, że nie zabraknie mu jedzenia i nie musi robić zapasów na czarną godzinę.

Jedz grejpfruty

 
Ćwiartka lub połówka tego owocu zjedzona do każdego posiłku przyspiesza spalanie tłuszczu. Trzeba go spożywać łącznie z białymi błonkami, które zawierają duże ilości błonnika. 


Pij wodę

 
Co najmniej dwa litry dziennie, a jeśli ćwiczysz, to nawet więcej. Człowiek aż w 70 proc. Nawet lekkie odwodnienie spowalnia procesy przemiany materii. 


Używaj przypraw 
 Papryczka chilli, pieprz czarny, curry i inne ostre przyprawy korzenne przyspieszają spalanie tłuszczów.

Jedz białko
20–35% dziennego spożywanego przez ciebie jedzenia powinny stanowić białka. Białko to przede wszystkim sery, jogurty, jajka, białe mięso.

Unikaj stresu

Czasem trudno jest  go uniknąć , ale staraj się z nim walczyć. Możesz zapisać się na jogę, pić herbatki uspakajające, melisę  lub robić coś, co potrafi cię zrelaksować.


Siemię lniane
 
Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Te małe brązowe ziarenka warto na stałe włączyć do diety ze względu na dużą zawartość błonnika, który działa jak szczotka, oczyszczając jelita z nietrawionych resztek pokarmów. Siemię można spożywać na sucho lub w postaci kleiku.



Na co trzeba uważać?

 Unikaj palenia tytoniu – wprawdzie palenie zmniejsza apetyt, a nikotyna podobno przyśpiesza metabolizm, jednak to rozwiązanie nie jest warte ryzyka utraty zdrowia.


Spodziewaj się że Twój metabolizm zwolni jak schudniesz – miej na uwadze to, że wraz z utratą wagi Twoje zapotrzebowanie na kalorie zmniejszy się. 

Nie odchudzaj się zbyt szybko – chudnięcie w zbyt szybkim tempie może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Stopniowe chudnięcie jest kluczem do sukcesu na dłuższą metę.


4 komentarze:

  1. Przez Twój post aż poszukałam więcej informacji o niedoczynności tarczycy, gdyż podane przez Ciebie objawy jakoś dziwnie mi podpasowały pode mnie. Jednak po lepszym wczytaniu się w temat uznaję, że to kompletnie nie to. Objawy powinny być jednak bardziej dokuczliwe.
    Sama staram się postępować tak, by mój metabolizm cały czas znajdował się na odpowiednich obrotach :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy, tematyczny blog. Bardzo ładny wygląd, szczególnie tło! :)
    Zapraszam do siebie: http://fridayp.blogspot.com/
    Dobrej nocy! ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny i bardzo przydatny post :) ^^

    OdpowiedzUsuń
  4. Wyczerpujacy i bardzo madry post. Bardzo mi sie przydal

    Wpadnij do mnie mój blog. Klik!

    OdpowiedzUsuń