niedziela, 22 marca 2015

Jedz i chudnij

Jedz i chudnij jako motto Twojej diety! Potrzebujesz jedzenia, bo ono daje Ci energię, składniki odżywcze i pobudza metabolizm.

Podstawą właściwej diety jest spożywanie 5 dobrze zbilansowanych w witaminy i minerały  posiłków dziennie (śniadanie, drugie śniadanie,obiad, podwieczorek,kolacja), co 3-4 godziny.  Dzięki temu utrzymujemy w organiźmie prawidłowy poziom glukozy, na bieżąco spalamy kalorie, i unikamy odkładania się tłuszczu.  Zmniejsza to ryzyko także podjadania.
Powoli obalane są 3 posiłkowe diety. A najgorsze jest spożywanie 2 posiłków dziennie- lunchu i dużej kolacji.




Zbyt  długie przerwy między posiłkami powodują głodzenie organizmu, co przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej. A przecież tego chcemy uniknąć! 
 Gdy przyzwyczaimy się do jedzenia mniej, częściej i o danej godzinie bez większego problemu zapomnimy o chęci sięgnięcia po czekoladkę, ciasteczko lub inną zbędną przekąskę. Dzięki temu będziemy mieć więcej energii, i lepsze będzie nasze samopoczucie.

Złym nawykiem, który trzeba wyeliminować jest pośpiech podczas jedzenia. Gdy jemy szybko, byle jak, zwykle zjemy więcej. Zamiast przeżuwać posiłek, my go wręcz połykamy.  Myślimy o wielu rzeczach na raz z wyjątkiem jedzenia. W ten sposób nie dajemy naszemu mózgowi informacji,że już się najedliśmy. 


Powinniśmy celebrować spożywanie posiłku, przeżuwać go jak najczęściej, aby lepiej się trawił. Co więcej, skoncentrujmy swoją uwagę TYLKO na jedzeniu. ( Nie oglądanie telewizji, czytanie książki, pisania maili itp) Bądź świadomy tego co wkładasz do ust. Zazwyczaj gdy nas coś rozprasza, potrafimy  zjeść więcej, Także delektuj się każdym kęsem!
Gdy poczujesz,że  jesteś już syty, nie musisz jest wszystkiego.  Jeżeli chcesz, zapakuj jedzenie w pojemniczek, folię i włóż do lodówki, Zjedz kiedy indziej. 


Nocne podjadanie od dawna ma złą reputację, ponieważ jest kojarzone z przybieraniem na wadze Spożywanie pokarmów o późnej porze nie tylko prowadzi do tycia, ale i przyspiesza ten proces dwukrotnie. Wieczorne lub nocne przekąski są często wysokokaloryczne, a podjadającym ciężko jest ograniczyć ilość ciastek, chipsów itp. Dlatego też wiele osób jest w stanie zjeść całe opakowanie słodyczy, zwłaszcza gdy oglądają telewizję lub korzystają z komputera. Im bliżej momentu położenia się do łóżka sięgamy po jedzenie, tym większe prawdopodobieństwo niestrawności i problemów ze snem.


W sytuacji gdy nie ma możliwości zjedzenia typowego dania, np: na zakupach, ratunkiem dla nas jest kefir naturalny, maślanka lub jogurt naturalny do 2%

A co jeżeli najdzie mnie wielka ochota zjeść coś między posiłkami?

W takim przypadku najlepiej:

- sięgnąć po warzywo np. pomidora lub ogórka ( nie łączyć ich ze sobą), napić się wody mineralnej, herbaty ziołowej, owocowej,
-Wyprać się na spacer, basen, aerobik.

Organizm często domaga się tego,kiedy został już przyzwyczajony.

Niewłaściwe jest także podjadanie z nudów np. oglądając telewizję. Cukiereczki,popcorn,chipsy powodują wzrost glukozy we we krwi i zaraz znowu będziemy głodni i to jeszcze bardziej, Dobrą alternatywa jest np. pochrupanie marchewki, papryki,rzodkiewki.

Niezwykle istotną kwestią jest pierwszy posiłek dnia - śniadanie.
Powinno się go  zjeść maksymalnie do godziny po obudzeniu się (najlepiej do 30 min). Już z samego rana pobudzisz metabolizm i zapewnisz sobie energie niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Poza tym kiedy znów zgłodniejesz  nie rzucisz się bez opamiętania na drugie śniadanie dzięki czemu w rezultacie zjesz mniej.
Powinno ono dostarczać 25- 30 % dziennego zapotrzebowania energetycznego tzn. że przy diecie 2000 kcal śniadanie dostarcza około 600 kcal. Należy tak skomponować śniadanie aby zawierało produkty ze wszystkich grup żywności.

Bardzo niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną częścią dnia jest pora śniadaniowa. Zazwyczaj nie mamy rano czasu na przygotowanie jedzenia, ponieważ spieszymy się do pracy lub po prostu nam się nie chce.

Przykładowe pomysły na śniadanie:

-Owsianka z 40 g drobnych płatków owsianychoraz wody. Dodatkowo – niepełne 1/2 szklanki borówek 

-110 g wędzonego łososia (132 kcal), kromka chrupkiego pieczywa (35 kcal) i 1,5 łyżeczki serka śmietankowego o obniżonej zawartości tłuszczu (11 kcal).

-1 małe jajko gotowane (90 kcal), 3 bardzo cienkie plasterki chudej (do 3 proc tłuszczu) szynki (25 kcal) i 1 mandarynka (25 kcal).

-50 g polędwicy lub szybki, kromka chleba, kilka kiści sałaty.

-Jajecznica z dwóch jajek ze szczypiorkiem, kromka chleba
-Serek wiejki light, ogórek, grahamka 100g

-100 g półtłustego twarożku ze szczypiorkiem, pomidor, kromka chleba.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz