sobota, 18 kwietnia 2015

Wiosenne odżywianie i powrót do formy.


Słoneczko coraz częściej wygląda zza naszych naszych okien, temperatura wzrasta, ptaszki ćwierkają i wszystko zaczyna budzić  się do życia.  Tak, o to wiosna.

Wiadomo,że czasami możemy odczuć przesilenie wiosenne, jesteśmy osłabieni, mniej skoncentrowani, włosy wypadają i paznokcie są bardziej łamliwe. 


Co wtedy robić?

- staraj się dłużej przebywać na świeżym powietrzu, czerp energię ( i witaminę D) ze słońca
-pij dużo wody mineralnej lub herbatki ziołowe
-wskakuj na rower, rolki, albo nawet idź na dłuższy marsz z psem. 
Ruch poprawia krążenie krwi, zwiększa poziom hormonów szczęścia, przez co później będziesz się czuła jak nowo narodzona ;)
-Nie przepracowuj się
-Śpij nie mniej niż 8 godzin, Idź spać ok 22. 
-Odżywiaj się lekko strawnie
-pij dużo soków owocowych
-nie unikaj nowalijek
-uzupełnij dietę preparatami wielowitaminowymi


Zima zawsze nas trochę rozleniwia, grzane winko, święta, karnawał itp, a tu szybko już zaraz przychodzi wiosna. A Ty nadal nie możesz wrócić do formy po zimie? Nie ma na co czekać i się rozczulać.  Bierz się do roboty! :)


1. Zmiana diety. Nasza sylwetka, samopoczucie, zdrowie – wszystko to będzie na dużo korzystniejszym poziomie jeżeli nieco zmienimy dietę. Wiosna to idealny okres dla miłośników owoców i warzyw, z pewnością warto spożywać ich więcej. Co powiesz na jabłko zamiast batonika?

2.Bardziej aktywny tryb życia. Teraz, zdecydowanie później robi się ciemno na dworze, wiec możemy na tym korzystać. Warto biegać, jeździć na rowerze, pływać, możliwości aktywnego spędzania wiosennych dni jest bardzo dużo.Dzięki ruchowi dotlenimy się, skóra nabierze zdrowego koloru, poprawi się przemiana materii.



3.Lekka zmiana wyglądu. Nic tak nie poprawie humoru, w szczególności o kobietom , aniżeli poprawa swojego wyglądu . Możesz wybrać się do fryzjera  lub kosmetyczki.


4.) Dbaj o swoje samopoczucie. Warto np. przejść się do teatru, kina, na spotkanie ze znajomymi, przeczytać nową książkę.

5.Regeneracja. Często mamy tendencje do przesady: najpierw zimą odpoczywamy, a potem zrywamy się i zaczynamy trenować codziennie. Pamiętaj, żeby wdrażać się stopniowo. Na początku krótsze dystanse, mniejsza ilość treningów w tygodniu. Poprzeczkę podnoś sobie stopniowo z tygodnia na tydzień. Dzięki temu nie doświadczysz przetrenowania, nie nabawisz się kontuzji i nie zniechęcisz się do dalszej pracy.



Wiosenne odżywianie

Dieta wiosenna zwana inaczej nowalijkową to bardzo przyjemna i kolorowa dieta wykorzystująca nowalijki, owoce i warzywa nabiał na śniada nie, chude mięso lub ryby na obiad, gruboziarniste pieczywo sprawią, że posiłek dostarczy potrzebnych składników odżywczych i zaspokoi głód na dłużej.


W tym okresie warto sięgnąć po:

Rzodkiewkę – zapobiega wypadaniu włosów i pojawianiu się zmarszczek i zawiera wiele minerałów i witamin

Szczypiorek – witaminy, mikroelementy, karoten – takie oto składniki znajdują się w szczypiorku, co więcej - poprawia on przemianę materii i działa bakteriobójczo

Sałata – jest wskazana dla osób odchudzających się,dostarcza żelaza - dlatego chroni przed rozwojem anemii.

Zielona pietruszka – zawiera minerały, i witaminę C.

Pomidor- Zawiera dużo potasu, magnezu, żelaza, wapnia i witaminy E







Kiełki – odżywczy dodatek:

Słonecznika – dostarczają organizmowi wapnia i witaminy D, niezbędnych dla zdrowych kości. Pozytywnie wpływają na przemianę materii, szczególnie tłuszczów.
Rzodkiewki – mają właściwości przeciwzapalne, odkażające, oczyszczające i moczopędne.
Rzeżuchy – są zalecane w wiosennych kuracjach oczyszczających. Pobudzają przemianę materii, poprawiają pracę nerek.
Brokuła – mają silne działanie przeciwnowotworowe, pomagają obniżyć ciśnienie krwi, wzmacniają układ odpornościowy.
Lucerny – są źródłem żelaza i łatwo przyswajalnego białka.




Wiosenna dieta w żadnym wypadku nie powinna być restrykcyjna, gdyż nasz organizm potrzebuje energii do zdrowego funkcjonowania. Dobrze jest, kiedy nasze posiłki są spożywane o tej samej porze .Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim – tzn. proporcjonalnym – doborze składników.
Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu konieczne są: białko, węglowodany, błonnik, tłuszcz, witaminy oraz składniki mineralne. 

W diecie raczej nie powinny znajdować się cukry proste i tłuszcze zwierzęce,  tłuste wędliny i cukier, a także produkty przetwarzane – produkty z torebek i puszek.

Nie powinno zabraknąć :pełnoziarnistych produktów zbożowych, roślin strączkowych, podrobów, soi, pomidorów, ziemniaków i orzechów. Oprócz 5 posiłków należy wypijać dziennie 1,5-2 l wody mineralnej niegazowanej lub herbaty ziołowej, owocowej.  Chude mięso powinno być pieczone w folii aluminiowej lub grillowane.

Dieta wiosenna powinna trwać: 7 do 21 dni (dłużej tylko pod opieką lekarza). Polecana jest wszystkim dorosłym i  zdrowym osobom.

 Przede wszystkim powinniśmy dbać o odpowiednią ilość w diecie witamin A, C i E. Mają one działanie przeciw utleniające, chronią skórę i przyspieszają jej regenerację. Pierwsze dwie witaminy znajdziemy głównie w owocach i warzywach, natomiast witaminy E najwięcej jest w orzechach i nasionach. Pamiętać należy też o kwasach omega-3, które mają bezpośredni wpływ na stan nawilżenia naskórka. Najbogatszym ich źródłem są ryby, siemię lniane oraz oleje sojowy i rzepakowy

Istotne  znaczenie ma prowitamina witaminy A, czyli ß-karoten. Znajdziemy ją przede wszystkim w żółtych, pomarańczowych i zielonych warzywach i owocach, takich jak: marchew, dynia, fasolka szparagowa, zielony groszek, koperek, morele i brzoskwinie.


Wiosna to również czas na wiosenne porządki nie tylko w domu, ale i w naszym organizmie. Odpowiednia dieta i oczyszczenie organizmu z trujących substancji pozwoli na zregenerowanie i odzyskanie sił witalnych po zimie, a także na odmłodzenie naszego ciała i ducha.


Detoks to metoda pozwalająca doprowadzić nasze organizmy do formy po zbyt długim zimowym leniuchowaniu. Jest to bezpieczny sposób oczyszczania organizmu i uzupełniania braków witaminowych. Pamiętajmy, że w wyniku braku witamin i bogatej w substancje odżywcze diety cierpi cały nasz organizm. Włosy i cera tracą blask, a dodatkowo naszemu organizmowi brakuje energii. W czasie detoksu  nie wolno nam się głodzić.  Potrzebujemy zarówno węglowodanów jak i tłuszczy oraz białek. Oczyszczanie organizmu polega na spożywaniu odpowiednio dobranych i bogatych w witaminy i minerały.

Jak mam się przygotować?

Wyeliminuj produkty, które nie spełniają założeń diety oczyszczającej: tłuste mięsa, wędliny, pasztety, słodycze, sól  i  złe węglowodany np: ryż, makaron pszenny, białe pieczywo. 


Zafunduj sobie : świeże i suszone owoce, świeże warzywa, ryby, chude mięso – szczególnie kurczak, indyk,odtłuszczone produkty białkowe: chude mleko, sery. Zaopatrz się także w produkty zawierające zboża z pełnego przemiału:płatki owsiane, siemię lniane , pełnoziarniste pieczywo. Do swojej diety wprowadź także doskonałe przekąski: pestki słonecznika, dyni, orzechy.









Zaopatrz się w także napoje wspomagające proces oczyszczający: herbatki owocowe i ziołowe np.: wspomagające trawienie i oczyszczanie, herbatę zieloną oraz dużą ilość wody.

Aby skutecznie oczyścić organizm, należy odstawić lub przynajmniej ograniczyć picie herbaty,kawy, alkoholu i  palenie papierosów.

Diety oczyszczające:

Dieta owocowo-warzywna.  

Przez 3 dni jedz surowe warzywa i owoce, na parze lub z niewielką ilością wody.  Potrawy można podawać z ziołami, sokiem z cytryny, oliwą. 

Dieta sokowa

Przez 14 dni jedz lekkostrawne posiłki i wypijaj ok 0,5 l wyciśniętych soków. Mogą być 1 rodzaju, mieszane- jak chcesz. 
 Najlepsze na sok są: jabłka, pomarańcze, cytryny, grejpfruty, marchew, buraki, seler, pomidory, ogórek,pietruszka.


Dieta jabłkowa

Przez 1-2 dni jedz tylko jabłka, ale w pod każdą postacią i w dowolnej ilości Np: surowe jabłko, pieczone, surówkę z jabłka doprawioną jogurtem. Pij zieloną herbatę i sok z jabłek. 



Dieta cytrynowa
Przez 7 dni jedz lekkostrawne potrawy i między posiłkami pij sok wyciśnięty z 2 cytryn. 

Dieta koktajlowa

Przez 2 tygodnie stosuj lekkostrawną dietę i codziennie wypijaj 3 szklanki koktajlu z kefiru i owoców.

Dieta zbożowa

Jest bezpieczniejsza niż wyżej wymienione.  Trwa do 12 dni. Polega na jedzeniu tylko gotowanych ziaren pszenicy/ dzikiego ryży. Pij herbatki ziołowe, Można jeść także kiełki i natkę pietruszki.


A więc staraj się stosować do wymienionych powyżej przeze mnie regułek a na pewno poczujesz się znacznie lepiej, będziesz miała więcej siły i energii. Wiosna jest zbyt piękną porą roku by ją zmarnować :)

Będziesz się czuć tak:


A nie tak:







1 komentarz:

  1. Super post, tylko, że diety jednoskładnikowe, które opierają się na konkretnych produktach, są niezdrowe, gdyż powodują niedobory składników odżywczych w organizmie, dlatego też, w diecie muszą być różnorodne produkty spożywcze z każdej grupy. Picie codziennie samych soków może spowodować to, iż będziemy jeść inne produkty spożywcze, bo nie dostarczymy szereg witamin i składników odżywczych, co może spowodować hipowitaminozę, podobnie dieta zbożowa, gdzie przez 12 dni to bardzo niebezpieczne, gdyż nadmiar błonnika może spowodować biegunki, dlatego detoks można przeprowadzić jedząc naturalne i nieprzetworzone produkty, stosując się do zasad żywieniowych.
    Pozdrawiam !
    Patryk - żywieniowiec, blog Świat Gastronomii

    OdpowiedzUsuń